Wynajem apartamentów Szczyrk

apartamenty Szczyrk

Jak wynajmowac apartamenty w Szczyrku

Planujesz zarabiać na wynajmie? W takim razie powinieneś rozważyć, w jakiej opcji będziesz świadczyć usługę: długoterminowej czy krótkoterminowej. Każda z nich ma swoje mocne i słabe strony. Poznaj je i zdecyduj, która będzie dla ciebie korzystniejsza!

Najem krótkoterminowy – zalety

Przewaga najmu krótkoterminowego nad długoterminowym dotyczy przede wszystkim zysków. Dzięki wyższym stawkom dobowym da się zarabiać naprawdę dużo. Poza tym cenami można swobodnie operować i podwyższać je natychmiast, gdy zajdzie taka potrzeba np. ze względu na dynamicznie zmieniającą się sytuację w branży. Transakcje są bezpieczne, a opłaty pobierane z góry, więc nie ma żadnych problemów z wypłacalnością najemców. Brak uregulowania płatności jest równoznaczny z brakiem zakwaterowania, a na dopiero co zwolniony termin można poszukać innych chętnych.

Dużym plusem jest też większa kontrola nad czystością mieszkania i jego stanem technicznym. Od razu po wymeldowaniu się gości, pokoje są sprzątane, a stan mebli/urządzeń weryfikowany, by sprawdzić czy nic się nie zepsuło ani nie zostało zniszczone. Zresztą coraz powszechniejszą praktyką jest pobieranie kaucji w poczet ewentualnych szkód, żeby móc pokryć koszt ich usunięcia.

Najem krótkoterminowy – wady

Nie ma rozwiązań bez wad i tak też jest w tym wypadku. Najem krótkoterminowy to najem obciążony pewnym ryzykiem i mniejszą stabilnością dochodów. Przy słabszym obłożeniu nie można się spodziewać wysokich zysków, ale sytuacji takiej można uniknąć, inwestując w lokal na wynajem w miejscowości turystycznej. Szczególnie atrakcyjne pod tym względem są tereny górskie, chętnie odwiedzane przez cały rok.

Dla przykładu: zimową stolicę kraju – Szczyrk – odwiedza rocznie kilkaset tysięcy turystów, tak zimą, jak i latem, co rodzi ogromny popyt na usługi około turystyczne. Z tego względu w mieście podejmowane są kolejne inwestycje, mające je zabezpieczyć. W ramach jednej z nich u podnóża góry Skrzyczne powstaje kompleks Meta Residence, gdzie można wykupić apartamenty inwestycyjne w Szczyrku i zarabiać na nich w jednym z dwóch modeli biznesowych. Projekt jest wart uwagi także ze względu na rosnące ceny za m2 powierzchni powodowane ograniczoną ilością gruntów w mieście zdatnych pod tego typu inwestycje. To z kolei stwarza możliwość określania wyższych stawek za wynajem i osiągania większych zysków.

Ale wracając do tematu. Najem krótkoterminowy wymaga ciągłego poszukiwania nowych najemców. By utrzymać stałe obłożenie nieraz trzeba się wspierać płatną reklamą. Spore utrudnienie może stanowić też duża konkurencja, jednak dbając o wyróżniki i utrzymując jakość usług na odpowiednim poziomie, można być o krok przed nią. Co jeszcze? Mieszkaniu na najem krótkoterminowy trzeba poświęcać więcej uwagi: dbać o jego czystość, zajmować się zakwaterowaniem gości i pracami konserwacyjnymi. Chyba że zlecisz te prace komuś albo zainwestujesz w lokal zarządzany przez operatora – wtedy wyżej wspomniane obowiązki nie będą cię dotyczyć.

Najem długoterminowy – zalety

Główny atut najmu długoterminowego? Stałe przychody i ich ciągłość. Do tego dochodzi wygoda związana z brakiem ciągłego poszukiwania najemców i zdecydowanie mniejsze zaangażowanie w opiekę nad lokalem oraz jego utrzymanie. Ten sposób zarabiania na wynajmie jest stabilny, bezpieczny i generuje mniej comiesięcznych kosztów. Lokalizacja mieszkania nie ma tak dużego wpływu na popyt jak w przypadku najmu krótkoterminowego, choć z punktu widzenia finansów jest ważna, bo pozwala ustalić wyższą stawkę czynszu (lokale w centrum miasta i blisko węzłów komunikacyjnych są droższe).

Najem długoterminowy – wady

Co do wad – przede wszystkim nie da się dużo zarobić. Kwota za czynsz jest stała i pochodzi od stałych lokatorów. Mimo tego że przy ustalaniu cen reaguje się na zmiany rynkowe, to nie da się ich dynamicznie regulować, a każda podwyżka wymaga wcześniejszego porozumienia z najemcą. Niestety mieszkania na wynajem długoterminowy częściej wymagają remontów i odświeżenia. Poza tym mogą pojawić się problemy ze ściąganiem należności lub opóźnienia w uiszczaniu opłat, co odbije się na twoim budżecie. Na względzie trzeba mieć też sytuacje, w których trudno usunąć uciążliwych lokatorów z mieszkania (czasem bez interwencji sądu staje się to niemożliwe).

Każda z form najmu rządzi się swoimi prawami. Zastanów się, która z nich jest dla ciebie najlepsza: wolisz zarabiać mniej, ale cieszyć się ze stałych dochodów czy osiągać większe zyski mimo pewnych niedogodności i ryzyka? Zapoznaj się z ofertą na https://www.metaresidence.pl/apartamentymeta