Ciekawe miejsca do odwiedzenia na Śląsku

Katowice napis

Wrocław

Należy pamiętać, że Dolny Śląsk to nie tylko Wrocław. Ten dziewiczy zakątek Polski słynie z wyjątkowych zabytków i niepowtarzalnych krajobrazów. Na uwagę zasługuje również flora i fauna. Ze względu na swoje położenie geograficzne Dolny Śląsk posiada bardzo zróżnicowaną topografię. Walory przyrodnicze, występowanie niżów i wyżyn oraz Sudety sprawiają, że Dolny Śląsk jest konkurencją o najciekawsze miejsca na świecie. Odwiedzający doceniają wiele uroków doliny Baryczy, Stawu Milickiego i Karkonoszy. Miłośnicy zapierających dech w piersiach widoków będą zachwyceni widokiem Wyżyny Pogórza Izerskiego, Sowiego, Stowskiego i Kaczawskiego. Dużym zainteresowaniem cieszą się także Bory Dolnośląskie, największy kompleks leśny w Polsce i jeden z największych w Europie.

Najbardziej atrakcyjnym aspektem Muzeum Śląskiego jest jego niezwykła architektura. Połączenie starego i nowego, cegły i szkła, betonu i zieleni. Większość obiektów znajduje się pod ziemią. Charakterystyczny świetlik, szczególnie interesujący po zmroku, oświetla ekspozycję muzeum znajdującą się 14 metrów pod ziemią. Na zwiedzających czekają ciekawe wystawy stałe – jak Galeria Malarstwa Polskiego po 1800 roku ze słynnym obrazem „Pomarańcza” Aleksandra Gierymskiego, a także wystawy historyczne i multimedialne dotyczące historii Górnego Śląska, czy Obrazy Galerii Sztuki Nieprofesjonalnej Śląsk Prymitywista. Warto zajrzeć na stronę muzeum, aby mieć oko na aktualne wystawy czasowe. Dodatkowo można wejść na taras widokowy 40-metrowego szybu wieży windy Warszawa Szybu i skorzystać z oferty restauracji znajdującej się na Szlaku Kulinarnym Śląskich Smaków, by skosztować śląskich specjałów.

Jurę trudno zaliczyć do Śląska. Warto jednak odwiedzić Pszczynę, a zwłaszcza zamek. Jest to jedyne w Polsce muzeum wnętrz zamkowych, które zachowuje oryginalne meble i dekoracje. Zamek otoczony jest dobrze zachowanym parkiem w stylu angielskim z wieloma atrakcjami. Od niedawna dla zwiedzających udostępniono pierwotną powozownię. Będąc na Śląsku nie zapomnij odwiedzić Pszczyny. Myśląc o Śląsku warto odwiedzić także Beskid Śląski, czyli Ustroń, Wisłę, Koniaków i Istebną.

Bielsko-Biała

Ale do Bielska-Białej warto wybrać się na pielgrzymkę do miejsca szczególnego – Muzeum Literatury. Nazwa może być nieco przesadzona. Mowa o chacie, którą Tadeusz Modrzejewski ozdobił własnymi obrazami. Tadeusz Modrzejewski od 26 lat przepisuje ręcznie dzieło Reymonta. Cały budynek – budynek, który od 15 lat jest bez ogrzewania, a od pięciu lat bez prądu – to prawdziwy hołd dla autora Chłopów. Pan Tadeusz stworzył witraż z portretów, fresków i obrazów Reymonta. Mocno wierzy, że troska o spuściznę swego pana jest jego powołaniem. Ma jeszcze kilka książek do napisania. Jak powiedział - około 6 lat pracy.

Polecam bar w Bielsku. Po pierwsze, doskonałe małe muzeum barów Fiata! Świetne miejsce, pełne pamiątek po tych słynnych (na pewno? Młodzi ludzie mnie słyszą?) samochodach. Również na tej samej ulicy znajduje się Browar Miejski, w którym warzy się piwo. Butelkę zabrałam do Krakowa 🙂 Osobny tekst o Bielsku-Białej znajdziecie tutaj.

Zgadzam się z Iloną G. Bielsko-Białą między innymi średniowieczną zabudową Starego Miasta z figurą św. Piotra. Napomucena i Neptun, gdzie można napić się domowego piwa w staromiejskim browarze, pospacerować arkadami, zjeść szwedzkie wypieki w szmatach, a nocą posiedzieć pod parasolem na pięknie udekorowanej starówce (w chłodne dni można dostać ładne ciepłe koce). W pobliżu widoczny XIII-wieczny zamek przebudowany na pałac w XVI wieku (udostępniony do zwiedzania). Jest też specjalna biblioteka, w której za darmo można posłuchać muzyki z płyt CD lub obejrzeć filmy. Piękne budowle z okresu austro-węgierskiego, takie jak teatr, replika Teatru Wiedeńskiego z największą i jedyną taką kurtyną na świecie? - Zdecydowanie w Polsce. Kolej linowa (najnowocześniejsza w Polsce) na Szyndzielnię (największe schronisko górskie w Beskidach). Wzgórze Trzy Lipki ma ogromny oświetlony „Krzyż Milenijny” i piękną panoramę. Długoterminowa wymiana... Zaktualizowane Bulwary Straceńskie; Bielska Zadymka Jazzowa, „Noc Duchów” na Zamku Sułkowskim; Trasy rekreacyjne wokół Lotniska Sportowego, „Operacja Południe”, „Piknik Lotniczy”, trasa Śląska i Małego Bassa Kidda, miasta z najlepszymi światła w zimie itp (PS. Niestety nie jestem rezydentem BB)

Katowice

Jeśli nadal uważasz, że spodek jest najbardziej charakterystyczną częścią Katowic, to powinieneś wrócić do Katowic. Spodek znika w cieniu budynków otaczających dzielnicę kultury. Siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz budynek Międzynarodowego Centrum Konferencyjnego to piękne, nowoczesne i pięknie zaprojektowane budynki, które uwielbiają nie tylko mieszkańcy, ale także goście zagraniczni. Obok znajduje się nowa siedziba Muzeum Śląska z dużą ekspozycją na temat historii Górnego Śląska (muzeum znajduje się 3 kondygnacje pod ziemią!). Poświęć im kilka godzin.

Jeśli nie jesteś ze Śląska, albo przyjeżdżasz do Katowic raz na dekadę, koniecznie nadrabiaj zaległości! Katowice to moja ulubiona destynacja na Śląsku. TAk. Nie ma miejsca, w którym należy się wstydzić europejskich stolic, niszowych miejsc, światowych wydarzeń. W ostatnich latach w przestrzeniach publicznych powstały zachwycające instalacje. Odwiedź Muzeum Śląskie (wspaniałe, nowoczesne, uzależniające!), Spodek, NOSPR i Taras MCK. Wszystkie budynki sąsiadują ze sobą i możesz łatwo przenosić się z jednego budynku do drugiego. Z zielonego tarasu na dachu MCK można zobaczyć z dołu panoramę Katowic. Polecam wybrać się do jednego z wieżowców i wypić kawę w najwyższym budynku na Śląsku z panoramicznym widokiem, np. na 27 piętrze.

Wewnątrz znajduje się wiele atrakcji turystycznych. Goście chcący poznać Śląsk powinni zacząć od Katowic, których rozwój rozpoczął się w połowie XIX wieku wraz z rozwojem Kolei Berlińskiej, która prowadzi do Misłowic. Prawa miejskie nadano w 1865 roku i od tego czasu znaczenie Katowic szybko wzrosło. Szczególnie intensywny rozwój w Katowicach nastąpił w okresie międzywojennym, kiedy Katowice stały się największym ośrodkiem gospodarczym Polski i stolicą najbogatszego regionu.