Jak zabezpieczyć i przygotować ekwipunek do góskich wyjść.

konserwacja butów

Konserwacja butów górskich przed błotem i deszczem

Impregnacja butów górskich jest ważnym elementem ich pielęgnacji, ponieważ pozwala zabezpieczyć je przed działaniem wody i błota. Oto kilka wskazówek, jak najlepiej impregnować buty górskie:

 1. Wybierz odpowiednią impregnację - na rynku dostępnych jest wiele różnych preparatów impregnujących, które różnią się między sobą skutecznością i trwałością. Przed zakupem warto zapoznać się z opiniami innych użytkowników i wybrać preparat odpowiedni dla rodzaju skóry z jakiej wykonane są buty. Ja osobiście polecam olej rycynowy do butów skórzanych.

 2. Przygotuj buty do impregnacji - przed nałożeniem impregnacji buty należy dokładnie oczyścić z brudu i kurzu. Można to zrobić przy pomocy szczotki i letniej wody lub specjalnych preparatów do czyszczenia obuwia.

 3. Nałóż impregnację - najlepiej nakładać ją na suche buty, rozprowadzając ją równomiernie po całej powierzchni. Ważne, aby pokryć nią także szwy i obszary, które są szczególnie narażone na działanie wody.

 4. Pozostaw buty do wyschnięcia - po nałożeniu impregnacji należy pozostawić buty do wyschnięcia w ciepłym, suchym miejscu. Czas schnięcia zależy od rodzaju preparatu i może trwać od kilku godzin do kilku dni.

Impregnacja butów górskich jest ważnym elementem ich pielęgnacji i pozwala zabezpieczyć je przed działaniem wody i błota. Dzięki regularnej impregnacji buty będą służyć przez długi czas i zapewnią wygodę podczas chodzenia po górach.

Jak najlepiej dbać o puchową kurtkę

Puchowa kurtka jest bardzo wygodnym i ciepłym okryciem, jednak wymaga odpowiedniej pielęgnacji, aby jej nie zniszczyć. Oto kilka wskazówek, jak najlepiej czyścić puchową kurtkę:

 1. Usuń brud i kurz - przed pranie kurtki należy ją dokładnie oczyścić z brudu i kurzu. Można to zrobić przy pomocy szczotki lub odkurzacza z miękkim końcem.

 2. Sprawdź etykietę - przed praniem kurtki należy sprawdzić etykietę, aby dowiedzieć się, jaki rodzaj tkaniny został użyty do jej wykonania i jakie są zalecenia dotyczące jej pielęgnacji.

 3. Usuń kołnierz i mankiety - przed praniem należy zdjąć kołnierz i mankiety, aby uchronić je przed uszkodzeniem. Można je wyprać osobno lub ręcznie w ciepłej wodzie z delikatnym detergentem.

 4. Użyj delikatnego detergentu - do prania puchowej kurtki należy użyć delikatnego detergentu, który nie podrażni skóry i nie uszkodzi tkaniny. Można także zastosować specjalny płyn do prania puchu.

 5. Pranie ręczne lub w pralce na bardzo niskich obrotach

Pomysły na to, co zjeść będąc w Beskidzie Niskim

Więc co? Czyli placki ziemniaczano-kaszane z sosem grzybowym. To jest stek z kalafiora. Taki cudowny gulasz z selerem, pożarty przez mięsożercę Piotra. Sylwia też wplata do swojej kuchni typowe łemkowskie potrawy (o których napiszę w punkcie 10) i robi pyszne desery! Na śniadanie mieliśmy świeży chleb, który codziennie piekła.

Moglibyśmy się tu „zagubić” na dłużej, gdybyśmy serwowali pyszną kawę i sernik w Starym Domu Zdrojowym, czy lokalne przysmaki w Dziurnówce. Podpowiem też, jeśli bardzo tęsknicie za cywilizacją w postaci lodziarni czy aquaparków, u nas też je znajdziecie.

Zacznę od tego, że Sylwia stawia na lokalną kuchnię. Nie jest wielką fanką modnych słów, takich jak „jedzenie na zero kilometrów”, ale pasuje tutaj. Większość używanych przez nią warzyw, owoców i ziół pochodzi z własnej działki w ogrodzie. Każdy gość może przejść się po uprawach i zobaczyć, co tam rośnie. Używa się ich do robienia marynat, dżemów i syropów śniadaniowych.

Jak wybrać kijki i raki i jak je zabezpieczyć

Kijki i raki to ważne elementy wyposażenia podczas chodzenia po górach, ponieważ zapewniają dodatkowe wsparcie i pomagają zachować równowagę na trudniejszych odcinkach. Oto kilka wskazówek, jak dobrać odpowiednie kijki i raki:

 1. Rodzaj trasy - przede wszystkim należy zastanowić się, jaki rodzaj trasy będziesz pokonywać. Jeśli planujesz chodzić po łagodnych szlakach, wystarczą ci lekkie i poręczne kijki trekkingowe. Jeśli zamierzasz wspinać się po stromych i kamienistych trasach, lepsze będą kijki zimowe lub turystyczne, które zapewnią lepsze trzymanie i stabilność.

 2. Wysokość użytkownika - ważne jest, aby dobrać odpowiednią długość kijków. Powinny one być tak dobrane, aby podczas chodzenia ramiona były lekko ugięte w łokciach. Aby to sprawdzić, wystarczy stanąć w pozycji wyprostowanej i oprzeć się o kijki - jeśli ramiona są lekko ugięte, oznacza to, że długość kijków jest odpowiednia.

 3. Materiał i waga - kijki i raki możemy zakupić z różnego rodzaju materiałów oczywiście będą one różnić się ceną im wytrzymalszy i lżejszy materiał wybierzemy tym większa cena produktu.

Trzeba również pamiętać o wyczyszczeniu naszych raków i kijków za każdym razem iedy wrócimy z górskiej wędrówki. W ten sposób posłużą nam zdecydowanie dłużej