Historia Beskidzkich miast Żywca i Szczyrku.

 widok na Szczyrk

Szczyrk to miasto położone na wschód od Żywca, w powiecie bełchatowskim, w województwie łódzkim, w południowo-środkowej Polsce, w gminie szczyrk.

Szczyrk (niem. Schirk) to miejscowość i gmina turystyczno-wypoczynkowa położona w województwie śląskim, w powiecie bielskim. Szczyrk leży na południe od Bielska-Białej (15 km), na północny wschód od Wisły i na północny zachód od Żywca (18 km). Szczyrk leży nad rzeką Żylicą, lewobrzeżnym dopływem Soły, której źródło znajduje się na zboczach Malinowskiej Skały. Miasto położone jest w górnym biegu Żylicy na Przełęczy Salmopolskiej. Zajmuje powierzchnię 39 kilometrów kwadratowych i znajduje się od 460 do 600 metrów nad poziomem morza. Szczyrk to jedno z najpiękniejszych miast i główny ośrodek sportów zimowych w Polsce. Od 1975 do 1998 r. miasto administracyjnie wchodziło w skład województwa bielskiego. Nie mieści się jednak w historycznych granicach Śląska Czeczeńskiego. Bliżej mu do Żywiecczyzny (część Małopolski) i Beskidu

Żywieckiego, a co za tym idzie Górale Żywieckiego. Miasto należy do europejskiego regionu Beskidy.

Żywiec to bardzo ciekawe miejsce na mapie miasta Polski pod względem geograficznym, historycznym, kulturowym i etnograficznym. Żywiec był siedzibą rodów szlacheckich: Komorowskich, Vaza, Villopolskich i Habsburgów. Żywiec uważany jest za stolicę Beskidów. Od XIX wieku nasze ukochane miasto jest bardzo popularną bazą wypadową do wycieczek w Beskidy (Beskid Żywiecki, Beskid Śląski, Beskid Mały) lub sąsiednie obszary historyczno-geograficzne (Śląsk Cieszyński, Orawa, Spisz, Pieniny, Podhale).

widok na Żywiec

Żywiec słynie z win, a szczyrk z lasów.

Szczyt zajmuje rozległa Hala Rysianka, która została wybudowana w 1937 roku jako schronisko turystyczne (1290 m n.p.m.). Biorąc pod uwagę, że na Rysiankę zbiegają się kolorowe szlaki z całego świata, a zimą na stoki narciarskie, tętni życiem niemal przez cały rok. Nic dziwnego, bo Rysianka musi należeć do najpiękniejszych miejsc w całym Beskidzie Żywieckim. Można stąd podziwiać nie tylko szczyty Beskidu, ale także olbrzymy tatrzańskie, Tatry Niskie, grupę Wielki Chocz i Małą Fatrę. Wiosną kwitną tu krokusy, a otaczający las jest schronieniem dla rysia, stąd nazwa góry i świątyni. Karczmy na Rysiance serwują bardzo dobre jedzenie, warto więc spróbować lokalnej kuchni. Oczywiście nie można pominąć Słodkiego Chleba Jagodowego, który konkuruje ze słynnym chlebem jagodowym Hara Boracha, ale jest wypiekany tylko w weekendy.

Szlak żółty jest bardzo widokowy - po zejściu z Hali Lipowskiej udamy się na piękną Halę Bacmańską (1244 m n.p.m.) na stokach Boraczego Wierchu, a następnie na Halę Redykalną (1144 m n.p.m.) pod Redykalnym Wierchem. przeciwnie, nikt nie będzie narzekał, to jeszcze nie koniec. Czarny szlak łącznikowy prowadzi nas na Polanę Cukiernicę, niedaleko sanktuarium na Hali Boraczej (849 m n.p.m.). Tutaj zawsze serwujemy świeże, ciepłe jagody prosto z pieca. Różnią się od Rysianki tym, że dobroć jagód rozsypana jest wewnątrz ciasta, podczas gdy Rysianki mają jagody na zewnątrz, pod lekką, pokruszoną kołdrą. Hala Boracza to urocza mała wioska - jedna z wielu wieżowców w Beskidach. W gospodarstwie znajduje się bacówka ze świeżym serem, prowadzona przez pasterza Adama Gruszkę. Kultywował rodzinną tradycję wypasu owiec na okolicznych pastwiskach.

Świerk Eastbourne to specjalna odmiana świerka. Widać to „na pierwszy rzut oka”. Te drzewa są wysokie, smukłe i niezwykle proporcjonalne. Również widocznie odporny na choroby. Jednak tego nie sprawdziliśmy. Pozyskuje się z nich drewno użyte do wykonania skrzypiec. Stali obok siebie w rzędzie, jak pilnujący żołnierze. Spotkaliśmy się z tym zagęszczeniem w kilku miejscach w okolicach Istebnej: w drodze do pomnika Jerzego Kukuczki za gimnazjum, do przełomu Olzy, przy przystanku Złoty Groń i w lesie Hasztuba w Jaworzynce. Widzieliśmy je również zimą, owinięte w białe puchowe kurtki. A teraz wciąż zastanawiamy się, czy lepiej nosić ubrania zimowe czy letnie?

Żywiec to miasto położone w beskidach wschodniej Polski.

Żywiec to miasto położone w dolinie Soły i Koszarawy na wysokości 342 - 430 m n.p.m., w centrum doliny Żywieckiej, otoczone Beskidem Małym, Śląskim, Makowskim i Żywieckim, nad Jeziorem Żywieckim. Miasto Żywiec jest dużym ośrodkiem przemysłowym i kulturalnym oraz bardzo ważnym środkiem komunikacji łączącej Polskę z południem Europy. Ponadto dzięki rozbudowanej i sprawnej komunikacji turyści mogą dotrzeć do najdalszych zakątków góry.

Region Śląska jest częścią Polski o niezwykłych tradycjach i historii. Śląsk to najbardziej zurbanizowany i gęsto zaludniony region Polski. Obejmuje wschodnią część historycznej krainy Górnego Śląska oraz część zachodniej części Małopolski. W regionie działa 19 miast i 17 miast. Jest to obszar o powierzchni 12 333,09 kilometrów kwadratowych, jeden z najmniejszych w Polsce. Daje nam więc możliwość odkrycia w stosunkowo krótkim czasie wspaniałych zakątków tej prowincji. Teren jest doskonale skomunikowany, co jest niewątpliwym atutem w tej sytuacji. Dla planujących wypoczynek na Śląsku przygotowaliśmy kilka propozycji, które mogą być doskonałą bazą wypadową do zwiedzania całego regionu. Gdzie warto zarezerwować nocleg? Zobaczmy! Pamiętaj, przygotowane przez nas rankingi miejsc są czysto subiektywne.

Żywiec to urokliwe zabytkowe miasto w województwie śląskim, położone przy drodze 69 ze Zwardonia do Bielska-Białej, pomiędzy Beskidem Małym, Śląskim i Żywieckim, nad rzeką Solą i malowniczym Jeziorem Żywieckim. To, co czyni Żywiec tak wyjątkowym, to to, że jest otoczony górami i malowniczy!