Górskie wyprawy rowerowe, co zabrać ze sobą i jak przygotować rower.

rower-górski

Bikepacking to świetny sposób na zobaczenie nowego miejsca.

Szukasz kilku wskazówek dla początkujących bikepackingowców? Jesteś we właściwym miejscu! W ciągu ostatnich kilku lat, bikepacking stał się bardzo popularny wśród społeczności rowerowej. Jest to świetny sposób na odkrywanie nowych miejsc, spędzanie czasu na świeżym powietrzu i pokonywanie większej ilości terenu niż można to zrobić pieszo. Od kilku lat wybieram się na wyprawy bikepackingowe i jest to jeden z moich ulubionych sposobów na przeżycie przygody.

Jest niezaprzeczalny urok wsiadania na rower i swobodnego poruszania się, gdziekolwiek chcesz. Bikepacking rozszerza Twoje możliwości, pozwalając Ci podróżować na dłuższych dystansach przez wiele dni, odkrywając więcej niż kiedykolwiek wcześniej. Początki gry mogą wydawać się nieco zniechęcające, ale nie obawiaj się, jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc.

Na swoją pierwszą wyprawę bikepackingową chcesz wybrać trasę, która jest łatwa do pokonania. Nocne wyprawy są świetnym sposobem na przetestowanie sprzętu, zdecydowania, czy rzeczywiście lubisz to robić, i poczucia, jak to jest pedałować na załadowanym rowerze. Bikepacking.com jest świetnym źródłem informacji o wycieczkach bikepackingowych i ma całą sekcję poświęconą wycieczkom z noclegiem.

Podstawowe wskazówki dotyczące pakowania roweru.

Moja największa rada dotycząca pakowania roweru jest następująca: zanim wyruszysz na wyprawę, upewnij się, że twój rower jest w dobrym stanie. Obejmuje to sprawdzenie, czy opony są w dobrym stanie, czy dodano nowy uszczelniacz, jeśli są bezdętkowe, czy łańcuch nie jest zużyty, czy świetnie się przesuwa, czy nie ma żadnych tajemniczych odgłosów, czy klocki hamulcowe są świeże i czy wszystko jest w porządku.

Istnieje wiele toreb, które można zamontować na rowerze. Główne nośniki ładunku składają się zazwyczaj z rolki na kierownicę (lub uprzęży), pakietu na siodełko i pakietu na ramę. Nie chcesz, aby kierownica sprawiała wrażenie zbyt ciężkiej, więc staram się trzymać lżejsze przedmioty, takie jak sprzęt do spania, z przodu. Plecak podsiodłowy zawiera zwykle ubrania i jedzenie. Cięższe przedmioty znajdą się w plecaku na ramie, ponieważ ma on niżej położony środek ciężkości, aby nie wpływać zbytnio na prowadzenie. W zależności od podróży, mogę nie używać wszystkich tych toreb i będę pakował się odpowiednio inaczej.

Istnieje wiele różnych opcji, jeśli chodzi o mocowanie sprzętu do roweru. Inwestowanie w kompletny zestaw toreb do bikepackingu jest drogie, więc polecam najpierw wykorzystać to, co już masz. Suche worki można przymocować do kierownicy lub tylnego bagażnika za pomocą pasków z woalu, a koszyki na butelki z wodą można przymocować do ramy.

Co zabrać na wycieczkę rowerem górskim.

Aby dowiedzieć się, co powinieneś zabrać na wycieczkę rowerem górskim, rozważ, jak długo będziesz na szlaku, czy będziesz z przyjaciółmi i jaki jest Twój poziom umiejętności mechanicznych. Pamiętaj, że lżejszy plecak może być nieco szybszy, ale posiadanie sprzętu, który pozwoli Ci naprawić usterkę i wrócić do domu, jest zawsze szybsze niż wędrówka.

Zanim wybierzesz się na dłuższą przygodę z rowerem, musisz zrobić wiele planów i badań. Ustal trasę, przeczytaj uważnie prognozę pogody i dowiedz się, z kim jedziesz. Jedną z kluczowych decyzji jest - nocleg. Możesz spać w schroniskach górskich lub zbudować namiot pod gołym niebem. Jeśli nocujesz w schronisku, zazwyczaj możesz liczyć na podstawowe wyposażenie, takie jak łazienka, kuchnia i łóżka - nie musisz więc zabierać ze sobą namiotu, maty do spania czy kuchenki biwakowej, ale zawsze sprawdź wcześniej, jakie udogodnienia oferuje dane schronisko. Plecak powinien mieć co najmniej 20 do 35 litrów, jeśli plecak jest zbyt duży i ciężki może obniżyć stabilność jazdy.

Jazda na rowerze górskim jest bardzo wymagająca, a zwłaszcza w cieplejszych temperaturach będziesz potrzebował dużo wody na dzień do picia i później do gotowania. Dlatego uczyń przystanek na uzupełnienie wody stałym elementem swoich wycieczek. Możesz podzielić wodę na butelkę rowerową i worek hydracyjny. Tak samo z jedzeniem, zaplanuj rozsądnie porcje na cały dzień i bądź świadomy, że Twój organizm będzie potrzebował dużo energii i prawdopodobnie będziesz odczuwał duży głód. Pomocne posiłki to suchy prowiant, który możesz uzupełnić gorącą wodą, np. makaron lub ryż z różnymi pożywnymi sosami. Będziesz potrzebował dodatkowej pomocy w postaci żywności wyczynowej, takiej jak żele lub batony energetyczne, aby regulować spożycie minerałów w celu uniknięcia skurczów